To odwieczne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi: jakie sporty są najlepsze dla 5-latka? Niektórzy rodzice mogą powiedzieć, że piłka nożna, podczas gdy inni mogą argumentować, że gimnastyka jest drogą do zrobienia. Żadna ze stron nie może mieć pełnej racji, ponieważ nie ma jednego rodzaju sportu, który pasowałby do wszystkich 5-latków. I nie jest to tylko kwestia preferencji – istnieją pewne czynniki, które warto rozważyć przy wyborze sportu dla rozwoju dziecka.

Funkcja: Pierwszą rzeczą, na którą należy spojrzeć, jest rozwój fizyczny i emocjonalny Twojego dziecka. Czy jest ono wystarczająco skoordynowane, by uprawiać sport, w którym jest więcej kontaktu, np. piłkę nożną? Czy nadal uczy się chodzić, więc nie chciałbyś, aby spróbowało cheerleaderki? Czy mają wytrzymałość i uwagę na długi mecz? Sport musi również pasować do harmonogramu Twojej rodziny. Może nie masz czasu na gry wieczorem, więc powinieneś wybrać sport bez praktyk lub gier w określone dni.

Zaangażowanie: Oprócz tych osobistych czynników dotyczących twojego dziecka, musisz wziąć pod uwagę, jak jego zaangażowanie wpłynie na resztę twojej rodziny. Jeśli masz inne dzieci, być może będziesz musiał upewnić się, że w domu jest ktoś, kto może je pilnować, podczas gdy Twój syn lub Twoja córka będą się bawić. Więcej na bizsport.pl