Podłoże to warstwa materiału dodawana do dna akwarium. Działa jako bufor między zbiornikiem a innymi obiektami w nim, takimi jak skały i drewno. Podłoże może również pomóc w utrzymaniu jakości wody poprzez zapewnienie dodatkowej powierzchni dla pożytecznych bakterii do kolonizacji.

Piasek

Pierwszym rodzajem podłoża jest piasek. Jest to najczęściej używany i łatwo dostępny substrat dla każdego słodkowodnego lub słonowodnego akwarium. Można go kupić w każdym sklepie zoologicznym lub sklepie z artykułami gospodarstwa domowego i jest w różnych kolorach i rozmiarach. Piasek nie rozkłada się szybko, więc może być pozostawiony w swoim zbiorniku bez konieczności wymiany często. Jednak trzeba go płukać co kilka tygodni, w zależności od tego, ile ryb masz w akwarium i ile wytwarzają odpadów (np. amoniaku).

Drewno

Drugim rodzajem podłoża są wióry drzewne lub małe kawałki drewna dryfującego (zanurzone). Są one świetne, ponieważ zapewniają równą powierzchnię dla pożytecznych bakterii do kolonizacji, a także zapewniają kryjówki dla twoich ryb lub krewetek. Są one w różnych rozmiarach i kształtach, więc są one łatwe do pracy z podczas projektowania układu akwarium, które odpowiada Twoim potrzebom!

Inne materiały 

Tworząc podłoże do akwarium możesz wykorzystać także wiele innych materiałów. Jedną z popularnych opcji jest kruszony koral, który jest często używany z rybami, które potrzebują twardszych warunków wodnych. Pomaga on zbuforować pH Twojego zbiornika i utrzymuje je na stałym poziomie, zapobiegając jednocześnie huśtawkom w górę lub w dół.