
Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które powoduje problemy z widzeniem. Może przydarzyć się każdemu, ale jest bardziej powszechna wraz z wiekiem. Jeśli nie wiesz czy w Twoim przypadku nie rozwija się zaćma objawy przedstawione poniżej mogą rozwiać Twoje wątpliwości.
Jakie są objawy?
– najczęstszym objawem jest ograniczenie widzenia, ale inne objawy mogą obejmować:
– niewyraźne widzenie
– zmiany kolorów (czerwienie, zielenie i błękity mogą być dotknięte bardziej niż inne)
– podwójne widzenie lub wiele obrazów widzianych podczas patrzenia na jeden obiekt
– utrata postrzegania kolorów (na początku może nie być zauważalna)
Zaćma zwykle rozwija się powoli w czasie i nie powoduje bólu. Najczęściej występuje u osób powyżej 40 roku życia. Jednak młodsze osoby również mogą na nią zachorować – czasami w wyniku przyjmowania pewnych leków lub chorób takich jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Nie ma lekarstwa na zaćmę, ale istnieją zabiegi, które mogą pomóc w lepszym widzeniu:
Operacja laserowa
Operacja laserowa usuwa zmętniałą soczewkę i zastępuje ją sztuczną. Jest to najczęstszy rodzaj leczenia w przypadku operacji zaćmy. Zabieg trwa około 10 minut i nie pozostawia żadnych blizn na oku. Po zabiegu będziesz odczuwał pewien dyskomfort, ale leki przeciwbólowe dostępne bez recepty złagodzą objawy do czasu całkowitego wyleczenia oczu w ciągu około tygodnia lub dwóch.
Fakoemulsyfikacja
Fakoemulsyfikacja jest kolejnym rodzajem chirurgii laserowej, która wykorzystuje fale dźwiękowe do rozbicia zmętniałej soczewki na małe kawałki, które mogą być usunięte przez małe nacięcia na zewnątrz oka (zwane kapsulotomią tylną).
W przypadku obu typów operacji laserowej, lekarz wleje do oczu krople przed i po zabiegu, aby znieczulić obszaru i zapobiegają wszelkim bólom. Procedura trwa około 10 minut i nie pozostawia żadnych blizn na oku. Chociaż możesz doświadczyć pewnego dyskomfortu po zabiegu, powinien on zmniejszyć się w ciągu tygodnia lub dwóch, gdy oczy się zagoją.