Monitoring jest stosowany w wielu miejscach, także w gospodarstwach domowych. Jest uważany za jedną z najlepszych form zabezpieczenia. Jego skuteczność zależy jednak przede wszystkim od rodzaju zamontowanych kamer. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane kategorie tych produktów oraz podpowiadamy do jakiego użytku się nadają. 

Typ nadzoru a rodzaj kamer 

Monitoring cyfrowy i analogowy – to dwie główne kategorie monitoringu. Standardowe kamery analogowe stosuje się obecnie rzadziej z uwagi na ich niższą jakość względem kamer nowej generacji. Do takich należą między innymi kamery AHD, HDTVI, HDCVI oraz kamery cyfrowe. Sprzęt ten zapewnia najwyższą jakość rejestrowanego obrazu, dużą szczegółowość oraz klarowność. 

Kamery analogowe i ich rodzaje 

Kamery AHD łączą w sobie rozwiązania analogowe oraz cyfrowe. Ich funkcjonowanie opiera się na przewodach koncentrycznych, pozwalających na przesyłanie danych na odległość nawet 500 m, w jakości FULL HD oraz 5K. 

Kamery HDTVI prezentują jeszcze wyższą jakość obrazu i gwarantują brak opóźnień w transmisji. Transmisja przebiega przewodami koncentrycznymi na dystansie do 500 m. 

Kamery HDCVI również pracują w jakości FULL HD, a ich praca wymaga zastosowania przewodu koncentrycznego lub skrętki. Są to kamery odporne na zakłócenia, o minimalnych opóźnieniach w transmisji.

Kamery cyfrowe wykorzystują łącza teleinformatyczne oraz sieci komputerowe, co umożliwia bardzo szerokie zastosowanie. Nie wymagają używania przewodów fizycznych, a ich sygnał może być przesyłany na bardzo dużą odległość (w zasadzie dowolną).

Popularnym wyborem jest też minikamera, idealna do montażu w domowym monitoringu. Kamera taka może być wykorzystana zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, gdzie nie zostanie zauważona przez potencjalnych wandali.