Wybór fotelika samochodowego dla noworodka to ważna decyzja, do której należy podejść poważnie. Noworodki są narażone na duże ryzyko obrażeń w czasie wypadku samochodowego, ponieważ nie są wystarczająco duże, aby można je było prawidłowo przypiąć pasami bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy dla noworodka został zaprojektowany tak, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo w razie wypadku.

Istnieją dwa rodzaje fotelików samochodowych: montowane tyłem do kierunku jazdy, które są używane do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia (lub do osiągnięcia wagi 20 kg), oraz montowane przodem do kierunku jazdy, które są używane po ukończeniu tego wieku. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są lepsze dla bezpieczeństwa dziecka, ponieważ w razie wypadku rozkładają uderzenie na większą powierzchnię, ale foteliki montowane przodem do kierunku jazdy zapewniają większy komfort podczas dłuższych podróży.

Jeśli kupisz fotelik typu „convertible”, możesz jak najdłużej używać go tyłem do kierunku jazdy, zanim przestawisz go na tryb montowania przodem do kierunku jazdy, gdy dziecko osiągnie wagę 20 kg lub ukończy rok – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Dostępne są również systemy podróżne, które umożliwiają rodzicom zamocowanie fotelika samochodowego bezpośrednio na ramie wózka bez konieczności wcześniejszego wyjmowania go; ułatwia to podróżowanie z dziećmi w miejscach publicznych, gdzie może być mniej miejsca w samochodach lub autobusach/autobusach niż w innych miejscach.