Jeśli jesteś kimś, kto jest zainteresowany prowadzeniem zdrowszego, bardziej świadomego stylu życia, to być może słyszałeś o adaptogenach. Ale czym są adaptogeny, dokładnie? Mówiąc najprościej, adaptogeny to naturalne substancje, które pomagają organizmowi radzić sobie ze skutkami stresu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych potężnych ziołach i o tym, jak mogą poprawić Twoje ogólne zdrowie i samopoczucie.

Czym są Adaptogeny?

Adaptogeny to rośliny lub zioła, które pomagają organizmowi „przystosować się” do stresu. Ich działanie polega na pomaganiu organizmowi w utrzymaniu równowagi w różnych procesach fizjologicznych, takich jak regulacja hormonów, zwiększenie poziomu energii i poprawa odporności. W ten sposób pomagają zmniejszyć negatywny wpływ przewlekłego stresu zarówno na umysł, jak i ciało.

Zioła adaptogenne są stosowane od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej i Ajurwedzie jako środek do leczenia zarówno stanów fizycznych, takich jak zmęczenie czy wyczerpanie, jak i problemów emocjonalnych, takich jak lęk czy depresja. W ostatnich latach badania nad adaptogenami zyskały na popularności w świecie zachodnim, ponieważ współczesna nauka zaczęła odkrywać tajemnice stojące za ich potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi.

Jak działają adaptogeny

Zioła adaptogenne działają poprzez modulowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA) – systemu odpowiedzialnego za regulację hormonów związanych ze stresem – i pomaganie mu w powrocie do homeostazy po doświadczeniu stresu fizycznego lub psychicznego. W ten sposób zioła adaptogenne mogą przywrócić równowagę między hormonami takimi jak kortyzol (który jest uwalniany w czasie stresu) i endorfiny (które są uwalniane, gdy czujemy się spokojni). W rezultacie regularne stosowanie ziół adaptogennych może pomóc obniżyć poziom kortyzolu, jednocześnie zwiększając poziom energii i poprawiając ogólną jasność umysłu.

Oprócz ich efektów równoważenia hormonów, niektóre badania sugerują, że zioła adaptogenne mogą być również korzystne dla poprawy wydajności poznawczej poprzez zwiększenie skupienia i koncentracji przy jednoczesnym zmniejszeniu zmęczenia spowodowanego zadaniami umysłowymi, takimi jak studiowanie lub długa praca przy ekranie komputera.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli szukasz całkowicie naturalnego sposobu na zmniejszenie poziomu stresu, jednocześnie zwalczając zmęczenie i zwiększając poziom energii, to rozważ podanie adaptogenu na próbę! Adaptogenne zioła są używane od wieków w tradycyjnych praktykach medycznych na całym świecie nie bez powodu – one naprawdę działają! Przed włączeniem jakiegokolwiek nowego suplementu do swojej diety, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla Ciebie. Z ich wskazówkami możesz bezpiecznie włączyć te potężne ekstrakty roślinne do swojej codziennej rutyny i zacząć odczuwać pozytywne korzyści od razu!